Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ...
Forum: depresja, pomagamy sobie wzajemnie z poszanowaniem, czytamy i odpowiadamy, to nasza mala ostoja, tutaj mozemy pisac co nas boli, smuci, nie jestes juz sam... mamy czat depresja na www.czat.onet.pl on-line, zapraszam stefan=zaak_333 admin...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nie taka straszna psychoterapia...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 114 _forum_ wpisujmy swe znaleziska netowe linki na temat lecznia depresji i innych podobnych... ascendii... antropofobii itp. nie jestes juz sam...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Malgorzata_
wielki mistrz pisarstwa stopnia IX *3300



Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 4640
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Poniedziałek 16:14:10, 11 Październik 2010, Poniedziałek , 283     Temat postu: Nie taka straszna psychoterapia...

[link widoczny dla zalogowanych]


Czy psychoterapeuta to - jak w popularnych serialach - jakieś szczególne skrzyżowanie księdza z lekarzem? Nie bardzo wiadomo, kto to jest, czym się zajmuje i dlaczego to miałoby być pomocne. Jak jest w rzeczywistości? Oto fakty i mity na temat psychoterapii.


Psychoterapia zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością w Polsce. Polacy oswoili się z myślą, że jednym ze sposobów radzenia sobie z życiowymi kryzysami jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty. Jednak w społecznej świadomości, ukształtowanej przez środki masowego przekazu, panuje wiele błędnych przekonań na temat tego, na czym polega ta forma pomocy i w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać. Te nieprawdziwe przekonania oraz brak podstawowych informacji o psychoterapii powodują, że wiele osób zniechęca się lub boi się skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej. Czym zatem jest psychoterapia, a czym na pewno nie jest. Chociaż psychoterapia jest pojęciem bardzo szerokim, a wachlarz metod terapeutycznych jest rozległy, to jednak podstawowe zasady pracy terapeutycznej są ściśle określone i w pewnym stopniu wspólne dla różnych podejść psychoterapeutycznych. Badacze spierają się o to, czy można opisać proces terapeutyczny w jednoznaczny sposób. Chociaż w pewnym zakresie można ten proces opisać, to istnieje jednak także pewna przestrzeń wynikająca ze spotkania konkretnego terapeuty z konkretnym pacjentem. Dlatego każdy proces terapeutyczny jest inny. Można wskazać na określone czynniki działające terapeutycznie (np. relacja terapeutyczna), nie da się jednak wyjaśnić, czym będzie konkretne doświadczenie psychoterapeutyczne w odniesieniu do konkretnego pacjenta. Z pewnością można jednak powiedzieć, czym na pewno nie będzie i jakie ogólne zasady muszą być zachowane w tym procesie. Przyjrzyjmy się najczęściej spotykanym potocznym przekonaniom na temat psychoterapii – nieprawdziwym lub prawdziwym w niewielkim stopniu. Komentując je, będę się odnosiła głównie do podejścia psychodynamicznego, w którym sama pracuję.

1. Psychoterapeuta udziela rad – mówi pacjentowi, co ten ma zrobić ze swoim życiem. Psychoterapia często mylona jest z poradnictwem. W rzeczywistości formy te znacząco się różnią. Kontrakt, jaki zawiera specjalista z osobą zgłaszającą się po poradę, dotyczy pracy nad rozwiązaniem konkretnego zgłoszonego problemu, poprzez konkretne proponowane przez pomagającego rozwiązania. W psychoterapii natomiast kontrakt dotyczy poszerzania rozumienia własnych trudności przez pacjenta. Terapeuta musi być neutralny wobec rzeczywistych problemów pacjenta i pomagać mu jedynie w rozumieniu znaczenia tych problemów, a nie w podejmowaniu decyzji. Nieneutralny terapeuta mógłby mieć taką pokusę, żeby podjąć decyzję za pacjenta i wskazać mu opcję, którą uważa za najlepszą dla niego. Jednak w psychoterapii stanowiłoby to rażące naruszenie kontraktu. Istnieją nieliczne sytuacje, w których terapeuta może interweniować w rzeczywiste życie pacjenta – z reguły są one związane z okolicznościami, w których pacjent lub inne osoby mogłyby być zagrożone. Udzielanie rad pacjentowi w procesie psychoterapii kwestionowałoby jego własne zdolności radzenia sobie z trudnościami i samodzielnego decydowania o sobie. Stwarza też problemy etyczne i mogłoby stanowić źródło poważnych nadużyć.

2. Każdy powinien mieć swojego psychoterapeutę. To przekonanie jakby żywcem wzięte z amerykańskich filmów, w których niezwykle bogate i znudzone życiem kobiety między wizytą u kosmetyczki a partyjką golfa wybierają się do swojego, najczęściej pracującego analitycznie terapeuty. Na szczęście to nieprawda, że każdy potrzebuje psychoterapeuty. Rozwój jest procesem naturalnym i odbywa się przede wszystkim poprzez naturalne życiowe kryzysy i podejmowane przez nas wysiłki, by sobie z nimi radzić. Z większością trudnych sytuacji radzimy sobie sami albo z pomocą bliskich osób i specjalistyczna pomoc nie jest nam potrzebna. Psychoterapia może być pomocna w rozumieniu kryzysu i sensownym spożytkowaniu go. Nie można zapominać, że jest to leczenie i jako takie jest procesem dość inwazyjnym – uzasadnionym wtedy, kiedy jest to konieczne. Żaden lekarz nie zgodzi się przecież wykonać pacjentowi operacji tylko dlatego, że pacjent bardzo tego chce... Zwykle terapeuta bada na pierwszej konsultacji motywację pacjenta i proponuje adekwatną formę pomocy, i nie musi to być psychoterapia. Oczywiście, istnieją warunki, w których leczenie psychoterapeutyczne jest wskazane lub nawet konieczne.

3. Dorosły człowiek powinien zawsze radzić sobie sam ze swoimi problemami. Takie myślenie pomija fakt, że umiejętność skorzystania we właściwym momencie z pomocy kompetentnego terapeuty jest także sposobem radzenia sobie. To naturalne, że każdy z nas początkowo próbuje swoje problemy rozwiązać sam lub z pomocą zaufanych bliskich osób – i to się najczęściej udaje. W ten sposób radzimy sobie z większością życiowych trudności. Podjęcia psychoterapii wymagają problemy, które wywołują w nas silne cierpienie, mają przewlekły lub nawracający charakter i nie ustępują – pomimo podejmowanych przez nas prób ich rozwiązania. Właśnie w takich sytuacjach warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy specjalisty. To ważne, że psychoterapeuta i pacjent nie znają się, bo dzięki temu terapeuta może być naprawdę neutralny i bezstronny wobec pacjenta.

4. Każdy może poprowadzić psychoterapię, jeśli tylko choć trochę zna życie. Nieprawda. Nie każdy może prowadzić psychoterapię. Pozornie wydaje się, że psychoterapia to zwykła rozmowa, ale w rzeczywistości taka „rozmowa” wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności, które terapeuta zdobywa w trakcie odpowiedniego szkolenia i superwizji. Nieprofesjonalnie udzielona pomoc psychologiczna może wyrządzić wiele szkód, dlatego warto sprawdzić kompetencje terapeuty, zanim skorzystamy z takiej pomocy – np. przeczytać na jego stronie internetowej, jakie ukończył szkolenia, gdzie superwizuje swoją pracę, czy należy do jakiegoś stowarzyszenia, które dba o jakość pracy psychoterapeutów. W Polsce są to: Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, a także towarzystwa zrzeszające osoby pracujące w określonym nurcie psychoterapii. Kompetentny terapeuta powinien także pracować w zespole, co zapewnia odpowiednią jakość jego pracy. To ważne również dlatego, że w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pracy terapeuty pacjent może je zgłosić osobie kierującej zespołem.

5. Psychoterapia niczym nie różni się od innych rozmów, więc dlaczego miałaby mi pomóc? Rozmowa psychoterapeuty i pacjenta podczas sesji terapeutycznej może wydawać się podobna do innych rozmów, jednak ma ona inny cel, a psychoterapeuta posługuje się w niej specyficznymi narzędziami. W psychoterapii działa nie tylko rozmowa, ale także szczególna relacja, jaką pacjent i terapeuta budują ze sobą. Różni się ona od naszych relacji z innymi ludźmi i jest tak skonstruowana, żeby mogły być w niej realizowane cele terapeutyczne. Relacja terapeutyczna ma charakter asymetryczny – terapeuta z reguły wiele wie o pacjencie, natomiast pacjent bardzo niewiele wie o terapeucie. Terapia koncentruje się na problemach pacjenta, podczas gdy w rzeczywistych relacjach między ludźmi obowiązuje zwykle wzajemność. Poza tym relacja terapeuta – pacjent jest określona kontraktem i nie może poza ten kontrakt wyjść także z powodów etycznych: terapeuta nie wybierze się na kawę ze swoim pacjentem ani nie będzie z nim utrzymywać prywatnych kontaktów. Taka bariera w kontakcie służy stworzeniu optymalnych warunków do pracy. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii nie jest sprawą prostą. Zwykle jest związane z pewnym napięciem, jakie towarzyszy wchodzeniu w nową, nieznaną sytuację: rozmawiamy o sprawach bardzo osobistych, czasami intymnych, w relacji, w której nasze zaufanie do terapeuty dopiero się buduje. Podjęcie takiej decyzji wymaga odwagi i determinacji. Psychoterapia stanowi często obciążenie czasowe, finansowe i emocjonalne. Jest wyjściem w nieznane. Doświadczeniem, którego przebiegu nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć. Z drugiej jednak strony daje także szansę na zajęcie się trudnościami, z którymi borykamy się od tak dawna, że czasem straciliśmy już nadzieję, że w ogóle możliwe jest poradzenie sobie z nimi.?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 114 _forum_ wpisujmy swe znaleziska netowe linki na temat lecznia depresji i innych podobnych... ascendii... antropofobii itp. nie jestes juz sam... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin