Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ...
Forum: depresja, pomagamy sobie wzajemnie z poszanowaniem, czytamy i odpowiadamy, to nasza mala ostoja, tutaj mozemy pisac co nas boli, smuci, nie jestes juz sam... mamy czat depresja na www.czat.onet.pl on-line, zapraszam stefan=zaak_333 admin...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co z psychoterapią?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 114 _forum_ wpisujmy swe znaleziska netowe linki na temat lecznia depresji i innych podobnych... ascendii... antropofobii itp. nie jestes juz sam...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Malgorzata_
wielki mistrz pisarstwa stopnia IX *3300



Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 4640
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Niedziela 8:15:59, 30 Styczeń 2011, Niedziela , 29     Temat postu: Co z psychoterapią?

Należy zadbać, by przygotowywane przepisy nie wprowadziły jeszcze większych niż obecnie utrudnień i barier w stosowaniu psychoterapii wobec pacjentów - opinia prof. Jerzego Mellibrudy na temat projektu poddania prowadzenia działalności psychoterapeutycznej szczególnej regulacji prawnej.

Dr hab. Jerzy Mellibruda, prof. SWPS, jest specjalistą II stopnia psychologii klinicznej, psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii. Kieruje Profesjonalną Szkołą Psychoterapii SWPS oraz Instytutem Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Sejm pracuje nad ustawą o wybranych profesjach medycznych, do których zaliczono m.in. psychoterapię. Tryb pracy nad projektem tej ustawy oraz jego treść wzbudzają liczne niepokoje i dyskusje w środowisku. Projekt przewiduje ścisły nadzór ministra zdrowia nad sposobem uzyskiwania kwalifikacji w zakresie psychoterapii, akredytacją ośrodków szkolących i programów szkolenia oraz egzaminowania. Przewiduje również grzywny dla tych, którzy będą się nazywać psychoterapeutami bez spełnienia tych wymogów i wpisu do ministerialnego rejestru oraz dla tych, którzy będą ich zatrudniać.

Większość przedstawicieli środowisk psychoterapeutycznych początkowo popierała prace nad tą ustawą, ale aktualnie nasilają się protesty i żądania, by prawne regulacje dotyczące psychoterapii opracować w inny sposób i przy pomocy odrębnej ustawy. Część środowiska uważa, że lepsza jest taka ułomna ustawa niż żadna. Zdaniem innych, aktualny projekt może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Co wzbudza najwięcej wątpliwości?

Psychoterapia, w Polsce i na świecie, prowadzona jest bardzo często poza obszarem medycznego systemu ochrony zdrowia i nie jest wówczas finansowana jako usługi medyczne. Psychoterapia stosowana jest w placówkach pomocy społecznej, socjoterapeutycznych i wychowawczych, w placówkach penitencjarnych, w gminnych programach profilaktyki i rozwiązywania problemów społecznych. Większość usług psychoterapeutycznych prowadzona jest w prywatnych gabinetach i opłacana bezpośrednio przez osoby, które mają problemy osobiste, małżeńskie, wychowawcze lub zawodowe. Wielu psychoterapeutów ma wątpliwości, czy naprawdę wykonują zawód medyczny. Można więc mieć istotne wątpliwości, czy te wszystkie zastosowania psychoterapii powinny być regulowane i kontrolowane przez ministra zdrowia.

Bardzo często cele, proces i efekty psychoterapii są określane przy pomocy kategorii i koncepcji, którymi nie posługują się lekarze i instytucje zarządzające usługami medycznymi. Psychoterapeuci i podręczniki psychoterapii mówią o rozwiązywaniu problemów, o rozwoju osobistym, modyfikacjach poznawczych, rekonstruowaniu relacji interpersonalnych, zmianach systemu rodzinnego itp. Efekty psychoterapii są często mierzone poprawą w sferze jakości i satysfakcji z życia osobistego, zmniejszaniem się ilości konfliktów i przemocy w rodzinach, poprawą relacji małżeńskich i rodzicielskich, wzrostem aktywności zawodowej itd. Ten rodzaj efektów powinien być zaliczany do pozytywnych wymiarów zdrowia psychicznego, ale w praktyce system ochrony zdrowia, który jest w całości skoncentrowany na leczeniu chorób, zdaje się nie zauważać tego zagadnienia. Jest oczywiste, że nawet skuteczne usuwanie objawów chorobowych nie oznacza osiągania zdrowia psychicznego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 114 _forum_ wpisujmy swe znaleziska netowe linki na temat lecznia depresji i innych podobnych... ascendii... antropofobii itp. nie jestes juz sam... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin