Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ...
Forum: depresja, pomagamy sobie wzajemnie z poszanowaniem, czytamy i odpowiadamy, to nasza mala ostoja, tutaj mozemy pisac co nas boli, smuci, nie jestes juz sam... mamy czat depresja na www.czat.onet.pl on-line, zapraszam stefan=zaak_333 admin...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 112 __forum ogłoszenia darmowe ogłoszenia różne , forum wolne od rejestracji, ułatwinie dla niepełnosprawnych... darmowe ogloszenia drobne , bez limit
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Malgorzata_
wielki mistrz pisarstwa stopnia IX *3300



Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 4640
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Piątek 13:34:29, 20 Luty 2009, Piątek , 50     Temat postu: Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja to choroba społeczna - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stanowi czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie, często jednak pozostaje nieleczona. Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.


źródło: mourgefile.com

Depresja dotyka wszystkie grupy społeczne, bez względu na płeć, wiek i wykształcenie. U każdego chorego może mieć zróżnicowane podłoże i inne objawy, dlatego tak trudno ją rozpoznać. Depresja to choroba duszy i ciała, objawia się dolegliwościami psychicznymi i fizycznymi, przypisywanymi innym chorobom.

Szacuje się, że depresja dotyka ok. 3 proc. populacji, z czego 70 proc. szuka pomocy u lekarzy rodzinnych; zaledwie 5 proc. chorych trafia do specjalistów; 15-20 proc. chorych odbiera sobie życie. Nawet do 30 proc. pacjentów leczonych z powodu różnych chorób somatycznych ma również objawy depresji, które często nie są rozpoznawane. Przynajmniej 20 proc. osób przeżywa w różnym okresie swojego życia epizody depresyjne, które w poważnym stopniu odbijają się na ich życiu.

Aż 50 proc. ludzi cierpiących na depresję nie zgłasza się po pomoc medyczną, często z obawy przed uznaniem za chorego psychicznie. Tymczasem, zdaniem specjalistów, leczenie depresji należy rozpocząć jak najwcześniej. Jest to choroba przewlekła i nawracająca, dlatego terapia powinna trwać przynajmniej pół roku.

Jak podkreślają specjaliści, w leczeniu depresji niezwykle ważna jest rola rodziny. Rodzina może być najlepszym terapeutą - jednak gdy źle funkcjonuje, chory nie ma motywacji, by zdrowieć. Problemy w rodzinie, zwłaszcza w małżeństwie, są jedną z najczęstszych przyczyn depresji.

Bliscy pacjenta chorują razem z nim - dla nich to bardzo trudne przeżycie i im także potrzebna jest pomoc. Depresja na długi czas eliminuje chorego z normalnego funkcjonowania, zaburza wszystkie sfery życia. Ta sytuacja wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Często także dzieci niosą brzemię choroby rodzica, co zaburza ich poczucie bezpieczeństwa i jest dla nich szczególnie traumatyczne.

Nierozpoznane stany depresyjne szczególnie dotyczą osób w wieku podeszłym i średnim. Większość zaburzeń depresyjnych występuje u osób powyżej 50. roku życia. Ma to swoje konsekwencje społeczne: osoby te są gorzej oceniane w pracy, nie są tak energiczne, czują na plecach oddech ludzi młodych, bardziej odczuwają osamotnienie wynikające z tego, że dzieci usamodzielniły się, umarli rodzice. Według specjalistów, takich osób jest w Polsce ok. 11 proc., prawie 4,5 mln.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że już w 2020 roku depresja może przesunąć się już na drugie miejsce wśród najczęstszych chorób - tuż po chorobach układu krążenia.

1 marca rozpoczyna się Kampania Forum Przeciw Depresji, która ma uświadamiać, że depresję można i trzeba leczyć. W ramach akcji odbywać się będą Dni Otwarte, czyli spotkania ze specjalistami, wykłady i konsultacje. Pierwszy Dzień Otwarty zaplanowano 1 marca, w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Zielna. Podobne spotkania odbędą się także w Gdańsku (4 marca), Szczecinie (6 marca), Krakowie (11 marca), Katowicach (12 marca) i w Lublinie (14 marca).

PAP


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Malgorzata_
wielki mistrz pisarstwa stopnia IX *3300



Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 4640
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 26 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Piątek 13:38:35, 20 Luty 2009, Piątek , 50     Temat postu:

Zbliża się kolejny Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego. W tym roku hasłem przewodnim jest „Depresja wieku podeszłego”. I chociaż depresja wśród ludzi starszych nie jest tak powszechna, jak w młodszych grupach wiekowych, ma swoje wyjątkowe problemy.

Na ogół bywa nie leczona dlatego, że uważa się ją za stan normalny. Depresja zmniejsza odporność organizmu na inne choroby i prowadzi do poważniejszego ich przebiegu, często do śmierci, a ryzyko depresji zwiększa się wraz z wiekiem. Współczynnik samobójstw wśród starszych mężczyzn jest wysoki, a szczególnie duża zapadalność na depresję ma miejsce wśród osób przebywających w domach starców.
Ponadto depresja wieku podeszłego objawia się inaczej. Starsi ludzie rzadziej uskarżają się na smutek, a raczej na bóle, zaparcia i zmęczenie. Wielu z nich ma na tyle poważne kłopoty zdrowotne, że przysłaniają one depresję. Ponadto objawy depresji u ludzi starszych, takie jak: problemy z pamięcią, zaburzenia uwagi, zobojętnienie i utrata energii są interpretowane jako starzenie się.

Trudności w diagnozowaniu wynikają też z tego, że oba zaburzenia – depresja i demencja – często występują jednocześnie.

Depresję u ludzi starszych można skutecznie leczyć. Przede wszystkim konieczne są dokładne badania stanu zdrowia. Lekarz sprawdzi, czy przyczyną depresji nie jest choroba somatyczna lub leki zażywane przez pacjenta. Niektóre mogą powodować depresję same w sobie lub w reakcji z innymi. Jeżeli występują równocześnie objawy otępienia i depresji, wówczas konieczna jest wizyta u psychiatry geriatry – lekarza medycyny leczącego wszelkie rodzaje chorób u ludzi starszych.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stefan
administrator, zalozyciel forum



Dołączył: 03 Gru 2005
Posty: 13038
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: okolice warszawy
Płeć: Mezczyzna

PostWysłany: Poniedziałek 0:32:34, 23 Luty 2009, Poniedziałek , 53     Temat postu:

Ogólnopolski dzień walki z depresją z depresją 2009-02-23 ...w poniedzialek 19.00 zapowiedziane na stronie glownej: [link widoczny dla zalogowanych] ...spotkanie w naszym pokoju depresja, na temat: ...jesli podejrzewasz u siebie lub u osoby bliskiej depresje... ....jak nie obawiac sie spotkania ze specjalista psychologiem lub psychiatra...? jak sie przygotowac ...? zapraszamy...


Temat:
Pytanie: jesli podejrzewasz u siebie lub u osoby bliskiej depresje ...jak nie obawiac sie spotkania ze specjalista psychologiem lub psychiatra...? jak sie przygotowac ...? z naszego zycia ...doswiadczenia



Ogólnopolski dzień walki z depresją
Dzisiaj, godz. 19.00
Pokój: Depresja
[link widoczny dla zalogowanych]



...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum: depresja, smutek, leczenie, inne ... Strona Główna -> 112 __forum ogłoszenia darmowe ogłoszenia różne , forum wolne od rejestracji, ułatwinie dla niepełnosprawnych... darmowe ogloszenia drobne , bez limit Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin